3D Print Post Processing

3D Print Post Processing
Ardıl İşlem Uygulamaları

Parçalarınızda üstün yüzey kalitesi ve benzersiz renk ve dokular

Teklif Alın

3D Yazıcılar ile üretilmiş parçaların yüzey kalitesi çoğu zaman maalesef istenilen yüzey beklentisini karşılayamamaktadır. Adı üzerinde katmanlı bir imalat yöntemi olduğu için, üretilen parça katman katman tırtıklı bir yüzeye sahip olabilir. Master Model olarak sağladığımız 3D print post processing – ardıl işlem hizmetimiz ile 3D yazıcılardan ürettirdiğiniz parçalarınıza zımpara, astar, boya ve kaplama gibi işlemler uygulayarak, talep ettiğiniz yüzey kalitesini sağlayabiliriz.

Örneğin ürettirmiş olduğunuz bir FDM çıktısını ölçü hassasiyetlerine sadık kalarak, istediğiniz Ral kodunda son kullanıcı ürünün yüzey kalitesine getirebiliriz. Parlak, Mat, Yarı Mat olarak bir ya da birden fazla renk istenilen ürünlerinizi gerekli maskeleme işlemleri yapılarak boyayabiliriz. Ardıl işlem sonrası parçaların üzerine serigrafi baskı, tampon baskı, lazer kazıma işlemlerini de yapmamız mümkündür. Ardıl işlemler sayesinde son kullanıcı ürün seviyesine getirilmiş modelleriniz sunum ya da lansman yaparken sizlere iyi geri dönüşler getirecektir.

Ardıl İşlem Uygulama Örneklerimiz

Ardıl İşlem Nedir?

3D Print Post Processing

3D baskı teknolojileriyle üretilen parçalar genellikle bir dereceye kadar üretim sonrası işlem gerektirir. 3D baskı işleminin bu önemli adımı, ardıl işlem olarak bilinir. Kısacası, 3D baskıda son işleme, basılı bir parça üzerinde gerçekleştirilmesi gereken herhangi bir işlem veya görevi veya nesneyi daha da geliştirmek için kullanılan herhangi bir tekniği ifade eder. Bunu bir 3D yazıcıdan çıkan parçaları işlemek ve iyileştirmek için son bir dokunuş olarak düşünün. 3D baskılı parçaların sonradan işlenmesi için seçenekler arasında, desteğin veya fazla malzemenin çıkarılması, bir modeli boyamak veya renklendirmek için yıkama ve sertleştirme, zımparalama veya cilalama yer alır.

Teklif Alın
3D Yazıcılarımızla ürettiğimiz parçaların yüzey iyileştirme ve boyama işlemleri için zımpara, astar, macun ve boya uygulamalarını yapıyoruz. Şimdi 3D print post processing uygulamalarına yakından bakalım.

3D BASKI SONRASI İŞLEMLER

3D Baskı Zımpara:

3D Baskı parçaların destek malzemelerini temizledikten sonra uyguladığımız ilk işlem, parçalar üzerindeki kaba katman izlerini gidermek için zımparalamaktır.

3D Baskı Astar:

3D Yazıcılarımızdan ürettiğimiz parçaların yüzeyleri zımparalandıktan sonra, boyama yapılacak yüzeyi sağlamlaştırmak ve boyanın yüzeye tutunabilmesi için astarlama işlemi yapılır. Astarlama işlemi ile parça yüzeyindeki kusurlar tespit edilir.

3D Baskı Macun:

3D Baskı parçaların zımpara ve astarlama işlemlerinden sonra açıkta kalan kusurlu yüzeylerin düzeltilmesi için macunlama işlemi yapılır.

3D Baskı Boyama:

3D Baskı parçaların istenilen pürüzsüz yüzeye ulaşmasıyla müşterilerimizin istediği RAL kodu ile 3d baskı boyama işlemini yapıyoruz.

Boyama Süresi:

3D Print boyama süresi parçanın karmaşıklığı, boyutları, kullanılan teknoloji ve malzeme yapısına göre değişmektedir.