Multi Jet Fusion

Multi Jet Fusion
MJF Teknolojisi

Düşük adetli parça ihtiyaçlarınızı daha uygun bir maliyet ile karşılamak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Alın

Multi Jet Fusion, fonksiyonel naylon prototipleri ve son kullanım üretim parçalarını 1 gün gibi kısa bir sürede üreten, endüstriyel bir 3D baskı teknolojisidir. Nihai parçalar, SLS gibi teknolojiler ile karşılaştırıldığında üstün yüzey kalitesi, yüksek özellik çözünürlüğü ve daha tutarlı mekanik özellikler sergiler.

Multi Jet Fusion teknolojisi, 2D yazıcılarda olduğu gibi mürekkep püskürtme teknolojisini baz alan bir 3D baskı teknolojidir. Katman katman üretim sağlayan bu teknolojide de üretim tablasında toz malzeme kullanılır. Multi Jet Fusion, toz bazlı bir teknolojidir ancak lazer kullanmaz.

HP MultiJet Fusion, 80 mikronluk ultra ince katmanlara izin veren, ince taneli bir malzeme kullanır. Bu, Lazer Sinterleme ile üretilen parçalara kıyasla yüksek yoğunluklu ve düşük gözenekli parçalar üretilmesini sağlar. Ayrıca, 3D yazıcıdan çıkar çıkmaz olağanüstü pürüzsüz bir yüzey sağlar ve işlevsel parçalar için minimum 3D printing post processing yani ardıl işlem gerekir. Bu da kısa teslim süreleri anlamına gelir ve dahası işlevsel prototipler ve küçük parçalar için idealdir.

MJF 3D Yazıcı Uygulama Örneklerimiz

Multi Jet Fusion 3D Baskı Süreci

MJF 3D Baskı

Üretim süreci diğer 3D yazıcılarda olduğu gibi başlar, 3 boyutlu model ilgili yazılım programında görüntülenir ve baskıya hazır hale getirilir. HP jet fusion 3D yazıcının, toz yatağı önceden ısıtılır ve polyamid malzeme toz yatağından üretim haznesine ince bir katman olarak serilir. Partiküllerin seçimine göre eritilmesi gereken yerde bir eritmeyi sağlayan madde (fusion agent) püskürtülür ve parçanın çözünürlüğünü artırmak için konturların etrafına bir detay maddesi (detailed agent) atılır. Lambalar toz yatağının yüzeyinden geçerken, püskürtülen malzeme sıcağı yakalar ve eşit olarak dağıtmaya yardımcı olur. Böylelikle katman katman üretim başlamış olur ve 3D model tamamlanıncaya kadar bu süreç devam eder. 3D Yazıcıdan üretilmiş olan bu model soğumaya bırakılır ve çarpılmalardan korunur. Vakumlu hava yardımıyla soğuyan parça tozlarından arındırılır.

Teklif Alın

Multi Jet Fusion Örnek Uygulamaları

Karmaşık geometrilere sahip son kullanıcı parçalarının düşük hacimli üretimi
Form, uyum ve fonksiyon testleri için prototip üretimi
Mekanik özelliklere sahip prototip üretimi
Enjeksiyon kalıplamaya uygun maliyetli bir alternatif olarak küçük bileşenler serisi

ve çok daha fazlası…