Silikon Kalıplama

Silikon Kalıplama
Vacuum Casting

Düşük adetli parça ihtiyaçlarınızı daha uygun bir maliyetle ve çok daha hızlı karşılamak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Alın

Silikon Kalıplama (Vacuum Casting) Teknolojisi hızlı üretim yöntemlerinden birisi olarak,, 1970’li yıllarda imalat sektörüne vazgeçilmez bir imalat yöntemi olarak girdi. Silikon kalıplama, az adetli seri imalat, prototip üretimi ve model kopyalama gibi farklı gayelerle kullanılmaktadır. Kalıp üretimi çok hızlı bir şekilde yapıldığından test amaçlı prototip üretim yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Silikon Kalıplama teknolojisinde gerçek malzemeleri simüle eden, poliüretan bazlı Mühendislik Reçinelerin kullanılır. Silikon kalıplama ile üretilebilen parçalara; muhafazalar ve kapaklar, anatomik modeller, büyük paneller, tamponlar, fuar modelleri ve ürün gereksinimleri, şeffaf parçalar, kauçuk malzemeler, fonksiyonel parça ihtiyaçları, mekanik, sızdırmazlık ve düşük basınç testlerde kullanacağınız parçalar, saha test numuneleri, pazar araştırmaları için gerekli ürünler, Saha koşullarında son kullanıcı teknik parça ihtiyaçlarını karşılayan, laboratuvar testleri tamamlanmış, sertifikalandırılmış, dielektrik, UL94 gibi alev yürümeme, yüksek ısı direnci, gıda uyumlu mühendislik reçineleri kullanılan parçalar ve az adetli son kullanıcı parça ihtiyaçları örnek verilebilir.

Silikon kalıplama, enjeksiyon kalıp maliyetlerine göre çok daha uygun maliyetlidir ve çok daha hızlı ürün alabilmeniz mümkündür. 3D printer ile üretilen parçalara kıyasla daha iyi bir yüzey çıktısı ve mekanik özellikler verdiği için az adetli imalatlarda tercih edilir. Kalıp içine dökülen reçinelerde ABS-PP-PC ABS-PA6 ve cam elyaf katkılı malzemelerin yanı sıra PC ya da 35-95 Shore sertlikleri arasında seçim yapabileceğiniz esnek malzeme seçenekleri sunar. Şirketlerin AR-GE ve ÜR-GE departmanları tasarımını bitirmiş oldukları projelerinin enjeksiyon kalıp yatırımına girmeden önce, almış oldukları silikon kalıp üretimi hizmeti sayesinde tasarım doğrulama, mekanik montaj kontrolü ve saha testi gibi kritik kontrollerini yapabilme olanağı bulduklarından enjeksiyon kalıbından önce tasarım revizesi yapabiliyorlar. Bu da enjeksiyon kalıp sonrası yapmak zorunda kalmış olacakları kalıp revize işlemleri, hatta kalıbın yeniden yapılmasına varan kötü senaryoların önüne geçerek, zamandan ve maliyetten tasarruf etmelerine olanak sağlıyor.

Silikon Kalıplama Uygulama Örneklerimiz

Silikon Kalıplama Nedir?

Silikon Kalıplama (vacuum casting),

Silikon Kalıplama, fonksiyonel, teknik ve mekanik değerleri karşılayan prototip üretimi, az adetli parça imalatı ya da model kopyalama işlemleri için çok adetli üretim ya da diğer bir deyişle seri imalata geçmeden önce, gerekli analizlerin ve testlerin (yanmazlık, sızdırmazlık vb.) parça üzerinde uygulanabileceği orijinal ya da orijinale yakın yani muadil malzemeler ile yapılan hızlı imalat yöntemidir. Silikon kalıplama ile karmaşık ve zor geometrilere sahip kompleks parçalar da üretmek mümkündür.

Teklif Alın

Silikon Kalıp Üretimi

Silikon kalıplama ile üretim yapmak için önce üretilecek parçanın 3 boyutlu modeline yani tasarımına ihtiyaç vardır. 3D modeli olan parçanın ilk olarak master model üretimi yapılır. Master modeli el işçiliği, CNC ya da 3 boyutlu yazıcı ile üretmek mümkündür. Master modelin son halini alabilmesi için gerekli yüzey işlemleri yapılır ve artık master model kalıplanmaya hazırdır. 3 boyutlu üretilmiş bu master model üzerine silikon dökülerek, modelin kalıbı alınır. Kalıba vakumlu ortamda istenilen malzeme dökülerek, parça üretimi başlatılır. Silikon kalıp ile üretilen parçalara ardıl işlem uygulanır. Yani, parçalar istenilen renkte boyanabilir, doku çalışması ya da kaplama yapılabilir. Kalite kontrol uygulamalarından sonra parçalar teslimata hazır hale gelir.

Bir silikon kalıptan alınabilecek parça sayısı, parçanın geometrisine göre değişir. Karmaşık ve zor geometrili parçalarda silikon kalıp erken yıpranır ve bu kalıptan alınabilecek parça sayısı azalır. Silikon kalıplama yönteminde bir kalıptan ortalama 20-25 adet parça alabileceğimizi söylemek mümkündür. 5’ten 100’e kadar olan az adetli parça üretimi taleplerinizde hem zaman hem de maliyet avantajı düşünüldüğünde silikon kalıplama doğru tercih olacaktır.

Silikon Kalıplama Hizmeti

Düşük adetli üretim için
Silikon Kalıplama Hizmeti
geniş malzeme yelpazesi olan, hızlı ve düşük maliyetli bir çözüm!

Silikon kalıplama teknolojisi ile müşterilerimizin talep ettiği az adetli teknik ve mekanik değerlere sahip parça üretimini gerçekleştiririz. Müşterilerimizin isteklerine uygun olarak kullandığımız çok çeşitli mühendislik reçineleri ile talep edilen teknik, mekanik, renk ve sertlik derecesinde silikon kalıplama teknolojisi ile parça üretimi yapıyoruz.

Silikon Kalıplama İle Parça Üretimi

Silikon Kalıplama, özellikle düşük adetli saha koşullarına uygun son kullanıcı parçaları, başta otomotiv, savunma sanayi, medikal, beyaz eşya ve küçük ev aletleri endüstrileri olmak üzere bir birinden farklı sektör ve alan tarafından tercih edilen bir teknolojidir. Plastik enjeksiyon kalıplama yöntemine göre daha hızlı, tasarım şartları çok daha genişletilmiş parçalar üretilebilmektedir.

Silikon Kalıp Üreten Firmalar

Master Model olarak, yıllardır silikon kalıp üreten firmalar arasında liderliğimizi koruyoruz. Silikon kalıplama teknolojisi için geliştirdiğimiz üretim ve uygulama yöntemleri ile sektörümüzde ilk akla gelen şirket olmak, bizi mutlu ediyor. Beyaz eşya, otomotiv, savunma sanayi, havacılık, medikal, sağlık ve benzeri sektörlerin önde gelen şirketlerine silikon kalıplama teknolojisi ile parça üretimi yaparak, ülkemizin AR-GE çalışmalarına katma değer sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Silikon Kalıplama Talebi

Siz de Master Model’in engin tecrübesi ve profesyonel ve dinamik ekibinden faydalanarak silikon kalıptan parça üretimi yaptırmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.