SLA 3D Yazıcı

SLA 3D Yazıcı
Stereolitografi

SLA 3D Yazıcılardan üretim ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Alın

Stereolitografi yani SLA teknolojisi, konsept modelleri, kozmetik prototipleri ve karmaşık geometrilere sahip parçaları 1 gün gibi kısa bir sürede üretmek için kullanılan endüstriyel bir 3D baskı teknolojisidir. Stereolitografi 3D baskı veya reçine 3D baskı, yüksek hassasiyetli, izotropik ve su geçirmez prototipler ve çeşitli gelişmiş malzemelerde ince özelliklere ve pürüzsüz yüzey kaplamasına sahip parçalar üretme kabiliyeti nedeniyle oldukça öne çıkan bir 3D baskı teknolojisidir.

SLA 3D Yazıcı ile çok çeşitli malzeme seçenekleri kullanılabilir. SLA 3D yazıcılar, “reçine” adı verilen hafif reaktif termoset malzemeleri kullanır. SLA reçineleri belirli dalga boylarında ışığa maruz kaldığında, kısa moleküler zincirler birleşerek monomerleri ve oligomerleri katılaştırılmış katı veya esnek geometrilere polimerize eder. Malzeme üreticileri, standart, mühendislik ve endüstriyel termoplastiklerin özelliklerine uygun çok çeşitli optik, mekanik ve termal özelliklere sahip yenilikçi SLA reçine formülasyonları oluşturmuştur.

SLA 3D yazıcı ile yüksek doğrulukta ve 0.002 inç kadar küçük özellikleri tüm detaylarına kadar alabileceğiniz parçalar üretilebilir. Kozmetik prototipler için en iyi yüzey kalitesini sağlayan bu teknoloji, özellikle fuar gibi alanlarda sergilenecek parçalar için tercih edilir.

SLA 3D Yazıcı Uygulama Örneklerimiz

SLA 3D Baskı Süreci

Stereolitografi (SLA)

Model tasarlanması için herhangi bir CAD yazılımı veya 3D tarama verileri kullanılır ve 3 boyutlu yazdırılabilir dosya formatında (STL veya OBJ) dışarı aktarılır. Her SLA 3D yazıcısı, yazdırma ayarlarını belirlemek ve dijital modeli yazdırma için katmanlara bölmek için bir yazılım içerir. Kurulum tamamlandıktan sonra, baskı hazırlama yazılımı, talimatları yazıcıya kablosuz veya kablolu bağlantı yoluyla gönderir.

Reçineli 3D Printer sistemlerinden biri olan SLA 3D Yazıcı, sıvı termoset reçinenin yüzeyine yönelik bir ultraviyole (UV) lazerle destek yapılarının katmanlarını ve ardından parçanın kendisini çizmeye başlar. Reçine yüzeyinde bir katman görüntülendikten sonra, yapı platformu aşağı kayar ve bir sonraki reçine katmanını uygulamak için platform boyunca bir yeniden kaplama çubuğu hareket eder. İşlem, yapı tamamlanana kadar katman katman tekrarlanır.

Baskı tamamlandıktan sonra, kürlenmemiş reçineyi yüzeylerinden çıkarmak için parçaların izopropil alkol (IPA) içinde durulanması gerekir. Durulanan parçalar kuruduktan sonra, bazı malzemeler, parçaların mümkün olan en yüksek mukavemet ve stabiliteye ulaşmalarına yardımcı olan bir işlem sonrası kürleme gerektirir. Son olarak, destekleri parçalardan çıkarılır ve temiz bir yüzey elde etmek için kalan destek işaretleri zımparalanır. SLA parçaları, belirli yüzey uygulamaları için kolayca işlenebilir, astarlanabilir, boyanabilir ve monte edilebilir.

Teklif Alın
Neden SLA 3D Printing?

pürüzsüz yüzey kalitesi
su geçirmezlik
ve malzeme çok yönlülüğü

Mühendisler, tasarımcılar, üreticiler ve daha fazlası, ince özellikleri, pürüzsüz yüzey kalitesi, nihai parça hassasiyeti ve doğruluğu ve izotropi, su geçirmezlik ve malzeme çok yönlülüğü gibi mekanik özellikleri nedeniyle SLA 3D baskıyı tercih ediyor.

SLA 3D baskı inovasyonu hızlandırır ve mühendislik, imalat, diş hekimliği, sağlık, eğitim, eğlence, mücevher, odyoloji ve daha fazlası olmak üzere çok çeşitli sektörlerdeki işletmeler tarafından tercih edilir.