Enjeksiyon Kalıplama Mı Silikon Kalıplama Mı

Enjeksiyon Kalıplama Mı? Silikon Kalıplama Mı?

Enjeksiyon kalıplama ve silikon kalıplama, birçok yönden benzerdir, çünkü her iki yöntem de parçaları imal etmek için boşluklu bir kalıp kullanır, her ikisi de plastik parçalar vb. için idealdir. Ortak benzerlikleri nedeniyle, iki işlem arasında seçim yapmak genellikle zordur. Bu blog yazımızda bilinçli bir seçim yapmak için göz önünde bulundurulabilecek temel faktörleri vurgulamaya çalıştık.

İletişim
Master Model Üretim Teknolojileri

Enjeksiyon Kalıplama Nedir?

Enjeksiyon Kalıplama
Enjeksiyon kalıplama, plastik parçalar oluşturmak için en sık kullanılan üretim süreçlerinden biridir. En küçük tıbbi kesici uçtan büyük otomotiv ve havacılık ve savunma parçalarına kadar yapmak için kullanılır.

Enjeksiyon kalıplama, malzemenin ısıtılmasını ve karıştırılmasını (bazen birden fazla malzeme) içeren bir yöntemdir. Erimiş malzeme daha sonra bir kalıba enjekte edilir ve burada soğur ve nihai plastik parçaya katılaşır. Bu işlemi tekrarlayarak, kalıp birçok aynı parçayı yapmak için kullanılabilir.

Master Model Üretim Teknolojileri

Silikon Kalıplama Nedir?

Silikon Kalıplama
Silikon Kalıplama, CNC ile işlenmiş veya 3D yazıcı ile basılmış bir ana modelle (Master Model) başlayan bir süreçtir . Sıvı silikon daha sonra bu ana modele dökülerek kürlenir, ardından kesilir ve ana modelden ayrılır. Reçine kısmı kürlenir ve yaklaşık 20 kez tekrar kullanılabilen silikon kalıptan çıkarılır.

Silikon Kalıplama, enjeksiyon kalıplamaya göre daha az bilinmesine ve kullanılmasına rağmen, az miktarda parçayı düşük maliyetle yapmak için kullanılabilecek iyi bir alternatiftir.

Hız

Silikon Kalıplama için kalıp oluşturma hızı, enjeksiyon kalıplama için takım oluşturmaya göre daha hızlı bir işlemdir. Bu nedenle, Silikon Kalıplama, değerli zamanınızdan tasarruf etmenizi sağlayabilir ve ürün geliştirme sürecini hızlandırmanıza yardımcı olabilir, bu da onu zamana duyarlı, düşük hacimli prototipleme projeleri için mükemmel bir çözüm haline getirir. Bu nitelikler nedeniyle, Silikon Kalıplama, en hızlı prototipleme çözümlerinden biri olarak anılmıştır.

Üretim Adedi ve Maliyet

Herhangi bir aşamada, bir tasarımın değiştirilmesi gerekiyorsa, silikon kalıplama kalıplarını değiştirmek, enjeksiyon kalıplama için takımları yeniden işlemekten veya yeniden yapmaktan daha kolay ve ucuzdur. Bu, silikon kalıplamayı, geliştirmenin erken aşamalarında maliyet açısından ideal hale getirir.

Enjeksiyon Kalıplama daha yüksek bir ön uç maliyeti talep ederken, önemli ölçüde daha düşük bir birim fiyat sunar. Yüksek hacimli üretim çalışmaları için, çelik kalıpla yapacağınız başka bir işlemde yatırım getirisini görmeyeceksiniz. Seri üretim plastik parçalar söz konusu olduğunda, enjeksiyon kalıplama mükemmel bir çözümdür.

Malzeme Maliyeti

Genellikle işletmeler, son kullanım enjeksiyon kalıplı parçalarını oluşturmadan önce erken prototipler geliştirmek için silikon kalıplama kullanır. Bu tavsiye edilirken, bireysel prototipinizin/projenizin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Tüm işaretler silikon kalıplamaya işaret etse bile, belirli malzeme özelliklerinin parçanızın performansı için kritik olduğu uygulamalar için ihtiyaçlarınıza uygun plastiği seçmeniz gerekecektir.

İki yöntem arasında tek bir “üstün süreç” yoktur. Ancak her biri farklı ürün geliştirme aşamaları için daha uygundur. Hangi yöntemi seçeceğinizden emin değil misiniz? Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçin veya proje incelemenize başlayın. Uzmanlarımız, projeniz için en uygun süreç hakkında size tavsiyelerde bulunacaktır.

İletişim